biyografi

Biyografi

Naz Aydemir, 1990 yılında İstanbul’da doğdu.

Spor yaşamına atletizm ve basketbolla başlayan Naz, eski voleybol milli takım oyuncuları Alev ve Ali Aydın Aydemir’in tek kızıdır. Naz, annesiyle gittiği Eczacıbaşı A takım antremanından voleybola başlama kararıyla ayrıldı ve dokuz yaşında Eczacıbaşı altyapısında voleybola başladı. Şimdilerde ise ‘çok çalışmam gerek, tek bildiğim bu!’ inancına sahip, saha içi mücadeleden kaçınmayan ve her turnuvada en iyi performansını ortaya koymaya çalışan başarılı bir sporcu.

Hem kulüp takımlarıyla hem de milli formayla önemli başarılara imza atan milli voleybolcu, yüksek atlama branşında da tescil edilmemiş Türkiye rekoruna sahip. Spor hayatında genç yaşına büyük başarılar sığdıran Naz Aydemir’in, eğitim hayatına göz attığımızda da başarı dolu bir özgeçmiş karşımıza çıkıyor.

İlkokula Bahçeşehir Koleji’nde başlayan Naz, sonrasında Özel Yüzyıl Işıl Okullarına geçti.
Lise son sınıfı Yıldızlar Koleji’nde okudu ve liseden okul üçüncülüğüyle mezun oldu.
2011 Haziran ayında ise Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi Reklamcılık bölümündeki lisans eğitimini başarıyla tamamladı.

 • 2002-2003  sezonu öğrencilik yıllarında, okul takımına ek olarak Eczacıbaşı Voleybol yıldız ve genç takımlarında oynamaya başladı.
 • 2003-2004  Yıldız Kızlar Balkan Şampiyonası’nda ilk kez giydiği formayla “En İyi Pasör” seçildi. Naz, 2003 yılından beri; Yıldız, Genç ve A Milli takımlarında ülkemizi temsil etmeye devam ediyor.
 • 2004-2005  Eczacıbaşı A takımıyla Top Teams Kupası Final Four’a katıldı.
 • 2005-2006  Tam zamanlı olarak A takımda oynamaya başlayan Naz, Eczacıbaşı’nın birinci pasörü olarak üç yıl üst üste Türkiye Şampiyonu oldu.
 • Aynı sezon içinde Eczacıbaşı’nın Yıldız, Genç, A Takımları ve Özel Yüzyıl Işıl Lisesi okul takımıyla tam dört şampiyonluk kupasının birden sahibi oldu.
 • 2007-2008  Yıldız Kızlar Dünya Şampiyonası’nda ikincilik kürsüsüne çıkarak Türk spor tarihinde bir ilki gerçekleştiren Yıldız Kız Milli Takımı’nın ve 2008 Genç Bayanlar Avrupa Şampiyonası’nda bronz madalya kazanan Genç Bayan Milli Takımı’nın kaptanlığını yaptı. Takım başarısına ek olarak, Genç Bayanlar Avrupa Şampiyonası’nda “En Değerli Oyuncu” seçilerek ülkemize bu gururu yaşatan ilk sporcu oldu.
 • 2008-2009   Türkiye Kupası’nda final, Türkiye Ligi Play-Off serisinde final ve Avrupa Şampiyonlar Ligi’nde Final Four oynadı.
 •  2009-2010 Fenerbahçe Universal takımına transfer olan Naz Aydemir, şampiyonluk serisine burada da devam etti. Yeni takımıyla ilk iki sezonunu; bir dünya şampiyonluğu, iki Türkiye Ligi şampiyonluğu, iki Süper Kupa şampiyonluğu, bir Türkiye Kupası şampiyonluğu elde ederek tamamladı. Her iki sezonda da Türkiye Ligi final serisinde “En İyi Pasör” ödülünü aldı.
 • 2011-2012  Fenerbahçe ile Şampiyonlar Ligi şampiyonluğu yaşayan Naz Aydemir, aynı turnuvada “En İyi Pasör’’ seçildi.
 •  A Milli Takım’la birlikte, aynı sezonda, Avrupa Kıtası Olimpiyat Elemesi birincisi, Dünya Grand Prix üçüncüsü ve İtalya Alassio’daki Edison Cup birincisi olan Naz, kariyerine bu başarıları ekleyerek kendisi için birçok ilke de imza atmış oldu.
 •  Naz, 2011 yılı itibariyle Red Bull Türkiye’nin çalıştığı yedi sporcudan biridir.
 •  Naz 2012’de Londra Olimpiyatları’nda oynayarak en büyük hedeflerinden birine de ulaşmış oldu.
 •  2012-2013  Naz Aydemir Vakıfbank Spor Kulübü  Voleybol A takım’ına transfer oldu.  Vakıfbank ile Türkiye Kupası ve CEV Kadınlar Şampiyonlar Ligi Şampiyonluğunu kazandı. Takım başarısına ek olarak turnuvanın “En İyi Pasör” ödülünü üst üste ikinci kez kazandı.