“Dörtlü Final”in toplantısı yapıldı

voleybol710_3GFWB-e1362745653124

Galatasaray Daikin’in ev sahipliğinde bu hafta sonu İstanbul’da düzenlenecek Kadınlar CEV Şampiyonlar Ligi Dörtlü Finali’nin tanıtım toplantısı yapıldı.

Galatasaray Üniversitesi Aydın Doğan Oditoryumu’nda gerçekleştirilen toplantıya, Avrupa Voleybol Konfederasyonu (CEV) Başkanı Andre Meyer, Türkiye Voleybol Federasyonu (TVF) Başkanı Özkan Mutlugil, Galatasaray Kulübü İcra Kurulu Başkanı Lutfi Arıboğan ve Daikin Türkiye Üstdüzey Yöneticisi (CEO) Hasan Önder’in yanı sıra Galatasaray Daikin, Vakıfbank, Rabita Bakü ve Unendo Yamamay takımlarının başantrenörleri ile takım kaptanları katıldı.
Andre Meyer, turnuvaya katılım hakkı elde eden 4 takıma tebriklerini sunarak, “Türkiye, bu tip organizasyonları düzenlemekte tecrübeli bir ülke. Türkiye’de defalarca çok önemli organizasyonlar başarıyla gerçekleştirildi. Şu ana kadarki çalışmalara baktığımızda, Galatasaray Daikin’in iyi iş çıkarttığını görüyoruz. Yetkililerimizden aldığım bilgiler, Dünya Şampiyonası ayarında bir organizasyon kalitesi olduğu yönünde” dedi.
Meyer, voleybolda Şampiyonlar Ligi’ni bu kadar uzun süre gerçekleştirebilen tek konfederasyonun CEV olduğunu vurgulayarak, kısa süre önce kulüplerle yaptıkları toplantı sonucunda, gelecek sezonlara yönelik bir takım değişiklikler yapma kararı aldıklarını belirtti. Andre Meyer şöyle konuştu:
“Özellikle 2014-15 sezonundan itibaren köklü değişiklikler yapılacak. Yeni bakış açımızla, sayıya değil kaliteye konsantre olacağız. Mevcut Avrupa kupası sayısını 3′ten 2′ye indirebiliriz. Ayrıca, altın set sistemi de revize edildi. Daha adil bir sisteme döndük ve gelecek sezondan itibaren uygulanacak. Grup maçlarındaki puan sistemini play-off maçlarına da taşıyacağız. Alınan puanların eşitliğinde altın set oynanacak. Eğer bir takım ilk maçı 3-1 kazanıp, ikinci maçı 3-0 kaybederse, altın set oynanmayacak.”
Dörtlü Final’e aynı ülkeden 2′den fazla takımın katılamaması ve bu iki takımın da ilk maçta karşılaşması sisteminde değişiklik olup olmayacağı sorusuna da Meyer, “Şu an bu sistemi koruyoruz. Tersi bir durum kabul edilirse, gruplarda da aynı ülke takımlarının eşleşmesi söz konusu olmalı. Bu henüz tartışılan bir konu ve kesinleşmiş bir şey yok” yanıtını verdi.
MUTLUGİL: “FEDERASYON OLARAK, BU ORGANİZASYONA ÜLKEMİZDE EV SAHİPLİĞİ YAPMAKTAN GURUR DUYUYORUZ”
Türkiye Voleybol Federasyonu Başkanı Özkan Mutlugil, Kadınlar CEV Şampiyonlar Ligi Dörtlü Finali’nin sadece Avrupa’nın değil, dünyanın en prestijli
kupası olduğunu belirterek, “Dünyanın en yüksek seviyede voleybol oynanan organizasyonu bir kez daha İstanbul’da yapılacak. Federasyon olarak, bu organizasyona ülkemizde ev sahipliği yapmaktan gurur duyuyoruz. Voleybolun gelişimi açısından, kulüplerimizin katılımı açısından çok önemli buluyoruz. İstanbul’un 2020 Olimpiyat Oyunları adaylığını desteklemek açısından da bu seviyedeki prestijli turnuvalar çok büyük önem taşıyor. Dörtlü Final’de iki Türk takımı Galatasaray Daikin ve Vakıfbank da şampiyonluk mücadelesi verecek. Avrupa’nın en iyi 4 takımının yer alacağı organizasyon öncesi tüm ekiplere başarılar diliyorum” ifadelerini kullandı.
ARIBOĞAN: “YARIN ÇOK ÖNEMLİ BİR TURNUVA BAŞLAYACAK”-
Galatasaray Kulübü İcra Kurulu Başkanı Lutfi Arıboğan, Kadınlar CEV Şampiyonlar Ligi Dörtlü Finali’ne ev sahipliği yapmanın gururunu yaşadıklarını
ifade ederek, “Dünyanın bu en önemli voleybol organizasyonlarından birini, yine dünyanın en güzel şehirlerinden İstanbul’da organize etmek bizim için büyük mutluluk. Yarın çok önemli bir turnuva başlayacak. Bu turnuva, 2020 Olimpiyat Oyunları adaylığı yolunda organizasyon kalitemizi göstermek için de bir kez daha fırsattır” dedi.
Arıboğan, Galatasaray Daikin’in şampiyonluk şansıyla ilgili bir soru üzerine de şöyle konuştu:
“Galatasaray’ın yarıştığı her branşta ne kadar iddialı olduğunu herkes bilir. Tabii ki sporda her sonuç var ama iddiamız hep mevcut. Çok iddialı bir takımımız var. Organizasyonu alırken zaten hem takımımızın iddiasını, hem kulübümüzün organizasyon yeteneğini, hem de 2020 Olimpiyat Oyunları adayı İstanbul’un uluslararası organizasyon becerisini göstermeyi amaçladık.”
ÖNDER: “KUPALARA AMBARGO KOYACAĞIMIZA İNANIYORUM”
Daikin Türkiye Üstdüzey Yöneticisi (CEO) Hasan Önder turnuvanın İstanbul’da yapılmasına katkısı olan tüm Galatasaray ve Daikin Türkiye yetkililerine teşekkür ederek, “Olimpiyat Oyunları adaylığı sürecinde tanıtım açısından da bu organizasyon önemli. Voleybolda ülkemizin hem kulüp hem de milli takım bazında başarıları artıyor. Kupalara ambargo koyacağımıza inanıyorum. Daikin Türkiye olarak da gençlerimize ve Türk voleyboluna katkılarımız sürecek” şeklinde konuştu.
BARBOLİNİ: “YAPABİLECEKLERİNİN EN İYİSİNİ SAHAYA YANSITACAKLARI KONUSUNDA TAKIMIMA GÜVENİYORUM”
Galatasaray Daikin Başantrenörü Massimo Barbolini, yıllar sonra tekrar bir Dörtlü Final’de olmaktan dolayı duyduğu mutluluğu belirterek, “Bu organizasyonu Galatasaray Daikin gibi bir kulüple oynamaktan ayrıca gurur duyuyorum. Son aylarda çok iyi çalıştık. Yapabileceklerinin en iyisini sahaya yansıtacakları konusunda takımıma güveniyorum. Dört takımın da başında İtalyan teknik adamlar var. Bu herhalde İtalyan koçların ne kadar iyi olduğunu, ne kadar hak ettiklerini gösterir. Ayrıca burada kalmak için ne kadar çaba sarf etmemiz gerektiğini de gösterir” dedi.
Galatasaray Daikin Takımı Kaptanı Eleonora Lo Bianco ise, sahada gösterecekleri mücadeleyle takıma yapılan katkı için kulübe teşekkür edeceklerini ifade ederek, “Dörtlü Final atmosferini çok iyi bilen biriyim. Takımımız yarınki maçı dört gözle bekliyor. Sahada elimizden gelenin en iyisini yaparak turnuvaya başlamak, kupayı da almak istiyoruz” şeklinde konuştu.
VAKIFBANK BAŞANTRENÖRÜ GUİDETTİ: “SON 4-5 YILIN EN SERT DÖRTLÜ FİNALİ OLACAK”
Vakıfbank’ın başantrenörü Giovanni Guidetti, Dörtlü Final’e gelene kadar yolculuklarının çok zorlu geçtiğini vurgulayarak, “Son 4-5 yılın en sert Dörtlü Finali olacak. Tüm takımlar çok güçlü. Bu takımlar Avrupa’nın en sert liglerinin takımları. Hedefimiz tabii ki şampiyon olmak. Çok zor olacak. Şu anda kupayı kazanmayı değil, yarın Galatasaray Daikin’le yapacağımız maçı düşünüyorum. Pazar günü son top yere düşmeden kimin şampiyon olacağını söylemek zor olacak” diye konuştu.
CEV Başkanı Andre Meyer’in açıkladığı “altın set” değişikliği hakkındaki görüşlerinin sorulması üzerine İtalyan teknik adam, “Daha adil ve hakkaniyetli bir sistem. Keşke geçen sezon olsaydı bu. O zaman Dörtlü Final’e çıkardık” dedi.
Vakfbank takımının kaptanı Gözde Sonsırma ise, Dörtlü Final’de yer alıp Avrupa’nın en iyi takımları arasına girmekten dolayı mutlu olduklarını kaydederek, “Hafta sonu elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışacağız. Şampiyon olmak istiyoruz” açıklamasında bulundu.
RABİTA BAKÜ BAŞANTRENÖRÜ ABBONDANZA: “SERT MAÇLAR OLACAĞINI DÜŞÜNÜYORUZ VE BİZ DE BU MAÇLARA HAZIRIZ”
Azerbaycan temsilcisi Rabita Bakü’nun başantrenörü Marcello Abbondanza, “Burada olmaktan dolayı çok mutlu ve gururluyuz. Önemli bir turnuva, önemli takımlar var. Sert maçlar olacağını düşünüyoruz ve biz de bu maçlara hazırız” derken, kadrolarında hiç Azeri oyuncu bulunmamasıyla ilgili de, “Sebebini bilmiyorum. Tek bildiğim Azeri liginde yabancı sınırlaması olmadığı için kulübün böyle bir politikası olduğu. İyi Azeri oyuncular var, ancak sayı olarak çok fazla değil” ifadelerini kullandı.
Rabita Bakü’nün takım kaptanı Mira Golubovic ise, sezon başından beri mücadelesini verdikleri Dörtlü Final’in artık başlayacağını aktarıp, “Ağustos ayından beri bunun için çalışıyoruz. Tüm hayalimiz burada boy göstermekti ve bunu başardığımız için çok mutluyum. Hedefimiz, buraya kadar gelmişken kazanmak. Tüm maçlarımızı iyi oynadık. Burada da başarılı performansımızı sürdürmek istiyoruz” ifadesini kullandı.
UNENDO YAMAMAY BAŞANTRENÖRÜ PARİSİ: “BU KADAR GÜÇLÜ TAKIMLARA KARŞI OYNAMAYI VE VERECEĞİMİZ MÜCADELEYİ MERAKLA BEKLİYORUM”
İtalyan temsilcisi Unendo Yamamay’ın başantrenörü Carlo Parisi, geldikleri noktadan dolayı mutlu ve heyecanlı olduklarını aktararak, “Bu organizasyona ilk defa katılmanın verdiği bir heyecan da var. Bu kadar güçlü takımlara karşı oynamayı ve vereceğimiz mücadeleyi merakla bekliyorum” dedi.
Dörtlü Final’e kalmalarının dahi birçok kişi için sürpriz olduğunu dile getiren Parisi, “Kazanıp kazanmamanın bizim için büyük kayıp olacağını
düşünmüyorum. Turnuvanın kaderini takım motivasyonları belirleyecek. En yüksek motivasyon da bizim olacak. Çünkü bu büyük takımlarla oynamak için yüksek bir heyecanla ve motivasyonla bekliyoruz” diye konuştu.
Unendo Yamamay takımının kaptanı Cristina Bauer de Dörtlü Final’e ilk kez katılıyor olmanın kendileri için ekstra bir motivasyon olduğuna değinerek, “Çok güçlü rakiplere karşı oynayacağız. Elimizden gelenin en iyisini yapmalı, hatta yüzde 100 performansımızın bile üzerine çıkmalıyız” açıklamasında bulundu.

kaynak: http://www.sportstv.com.tr

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir